Rimta problema

2010 06 02

 Utenos futbolo asociacijos tinklapyje pasirodė informacija apie nekorektišką elgesį futbolo aikštėje. Tikėjausi, kad šiais metais mūsų komandos ši problema nelies pasirodo klydau. Praėjusių metų čempionate pasižymėjome, kaip viena iš labiausiai nekorektiškų komandų. Šiais metais ši problema vėl atsinaujina. Rokiškėnai palaiko ukmergiškio Artūro Rabašausko teisėjavimo stilių kuris visada griežtas ir teisingas. Stasiui palinkėčiau to paties, nes žmonės staiga netaps sąmoningi ir nesupras, kad klysta visi tame tarpe ir varžybų teisėjas.

Plačiau skaitykite www.uafa.lt

UAFA naujienos
Vyksta kova su keiksmažodžiais futbole

Sporte nuolat verda aistros. Šiuo atveju neišimtis yra ir futbolas. Tikriausiai kiekvienas futbolo mylėtojas prisipažintų, jog kartais, kai žaidžia šį žaidimą ir smūgis į vartus ar kokia driblingo subtilybė nepasiseka, išleidžia vieną kitą „riebesnį“ žodį. Mes taip išreiškiame savo emocijas. Mokslininkai pritaria teiginiui, jog tai daryti yra būtina, bet ar keiksmažodžiai yra tinkamas būdas emocijoms reikšti?

Utenos apskrities futbolo asociacijos organizuojamas čempionatas yra vienas didžiausių futbolo įvykių regione. Jame žaidžia stipriausi Utenos krašto futbolininkai. Turnyre vienoje aikštėje rungiasi įvairių socialinių sluoksnių žmonės: nuo verslininko iki darbininko, nuo valdininko iki bedarbio. Natūralu, jog rungtynių metu gimsta ginčai, prieštaravimai teisėjų sprendimams. Viskas prasidėjo nuo nekaltų paburnojimų, susiėmimų už galvos ar kitų nepasitenkinimą išreiškiančių gestų. Tiesa, išsprūsdavo vienas kitas tylesnis keiksmažodis, bet tokį keikūną komandos draugai iš karto sudrausmindavo primindami, kur jis esąs. Stadionuose daugiausiai plūsdavosi žiūrovai, komandų fanai, kuriuos sudrausminti galėjo tik artimieji arba jų pačių sąžinė.

Šiais metais kaip niekad daug keiksmažodžių žiūrovai išgirsta iš žaidėjų. Kiekviename UAFA 2010 pirmenybių ture atsiranda komanda, kuri yra ypač nepatenkinta teisėjų darbu ir kurios žaidėjai tiesiog nevaldo liežuvio bei plūstasi visais žinomais žodžiais. Visi suprantame, jog visos komandos nori laimėti, emocijos rungtynėse kartais tampa nevaldomos, todėl žaidėjams išsprūsta vienas kitais negražesnis žodis, bet tai jau po truputį peržengia visas ribas.

 

Pirmasis didesnis žodžių karas vyko II turo rungtynėse Kupiškyje tarp vietos „Narjantos“ bei FSK „Anykščių“ futbolininkų. Ypač daug pretenzijų teisėjavimo atžvilgiu turėjo anykštėnai. Jie, ypatingai antrajame kėlinyje, nuolat komentavo teisėjo sprendimus nulydėdami juos vienu kitu keiksmažodžiu. Tų rungtynių aikštės teisėjas S.Juodka po mačo ilgai kalbėjosi su Anykščių atstovais bei aiškino, jog keiksmažodžiams futbole ne vieta.

Kitas didesnis apsižodžiavimas buvo užfiksuotas IV turo rungtynėse Utenoje tarp vietos FK „Utenio“ bei FSK „Anykščių“. Šiose rungtynėse ypatingai „pasižymėjo“ šeimininkai, kurie nuolat, kaip žiūrovai sako, „dusino“ teisėją. Tiesa, pokalbis Kupiškyje davė vaisių, nes FSK „Anykščių“ futbolininkai buvo kur kas ramesni nei praėjusiose rungtynėse. Antrajame kėlinyje įtampa dar labiau išaugo bei liežuviai atsirišo ir anykštėnams. Teisėjas buvo priverstas ne tik raminti komandų žaidėjus žodiniais įspėjimais, bet ir rodyti geltonas korteles. „Aš nenoriu komandoms rodyti geltonų kortelių.“ - sakė S.Juodka. „Už kiekvieną kortelę žaidėjai turi susimokėti baudą, o šiuo ypatingai sunkiu ekonominiu laikotarpiu, tai daugeliui padaryti tikrai nėra lengva, nes kiekvienas esame priversti skaičiuoti pinigus, bet jei šie keiksmai tęsis, turėsiu bausti visus be išimties“ – pridūrė teisėjas.

 

Dar vienos įtin karštos rungtynės teisėjams buvo atidėtame IV turo mače Rokiškyje. Ten šiais metais iš Panevėžio SK „Atomo“ komandos į Rokiškio FK „Pipirini“ perėję žaidėjai nuolat turėjo pretenzijų arbitro atžvilgiu. Kadangi S.Juodka vėl neskubėjo dalinti įspėjimų įtampa dar labiau išaugo kol panevėžiečiai pradėjo plūstis bei jokių skrupulų. Tuo atveju teisėjas jau buvo priverstas išsitraukti geltonąją kortelę, kad apramintų įsiaudrinusias aistras bei po varžybų taip pat pakalbėjo su Rokiškio komandos atstovais.

Jau atrodė, kad keiksmai po truputį aprims, bet sekančią dieną jau V turo rungtynėse Utenos derbyje tarp FK „Utenio“ bei „FK-2003“ vėl žodžiais švaistėsi ypatingai „Utenio“ žaidėjai. Rungtynės nuolat vyko esant lygiam rezultatui, o derbį labai norėjo laimėti tiek viena, tiek kita komanda. Deja, futbolininkų nuomonė nuolat išsiskirdavo su teisėjo. Išskirtinai žodžio kišenėje neieškojo vienas FK „Utenis“ puolėjas. Komentarai bei šlykščiausios pastabos nuolat skriejo iš legendinio Utenos futbolo klubo žaidėjų lupų. Šįkart apseita be kortelių, bet kaip teigė teisėjas S.Juodka, jis daugiau nebesitaikstys su tuo bei nuo šiol negailėstingai baus besiburnojančius. „Jau atrodo, jog vieną komandą nuramini, bet štai kitose rungtynėse jau kiti pradeda.“ – skundėsi S.Juodka.

 

Teisėjai atodusio nesulaukė ir V turo penktadienio rungtynėse tarp Utenos FK AUTO1 LOGISTICS bei FSK „Anykščių“. Tiesa, daugelio nuomone, arbitras tame mače pats paleido įvykių kontrolę iš savo rankų. Susitikime aukščiausią įtampos tašką galėtume išskirti epizodą kada FSK „Anykščių“ žaidėjas M.Juodelis atvira koja sužaidė į „logistics“ gynėjo S.Gudo pėdą. Teisėjas nereagavo į šį nesportišką poelgį, o to įtakotas S.Gudas nesusivaldė bei savo moralą jaunajam varžovui palydėjo kepštelėjimu per galvą. Teisėjo pozicija vėl nebuvo pakankamai užtikrinta, nes jis stengėsi įspėti abu futbolininkus žodžiu, bet tiek „Anykščių“ strategas, tiek FK AUTO1 LOGISTICS žaidėjai reikalavo kortelės. Geltoną kortelę parodžius tik M.Juodeliui anykštėnas treneris nesusivaldė ir pradėjo plūsti aikštės teisėją. Užvirė ginčas po kurio FSK „Anykščių“ strategas buvo paprašytas palikti aikštę, bet šis užprotestavo arbitro sprendimą bei nesiruošė palikti aikštės. Po rungtynių tiek viena, tiek kita iš konfliktavusių pusių, visgi, dalinai sutiko su teisėjo sprendimais.

 

Galiausiai galime teigti, jog futbolas, nors ir yra sporto šaka sukelianti daug emocijų, visgi, keiksmažodžiams čia ne vieta. Futbolas nepopuliarės, kai jauni tėvai dėl nuolatinių burnojimų bijos atsivesti savo jaunąsias atžalas. Įvairūs šlykštūs žodžiai tikrai nedaro garbės futbolui. Vertėtų visiems pamąstyti, ar kartais neperdedame situacijų, kurios mus išprovokuoja nusikeikti, todėl visi kontroliuokime save labiau ir neterškime ir taip jau visuomenės akimis sutepto futbolininko munduro.