Interviu Panevėžio ryto laikraščiui

2011 10 31

Panevėžys pagrįstai gali didžiuotis turėdamas pastarųjų trejų metų šalies futbolo čempioną ir šio sezono lyderį „Ekrano“ klubą, tačiau už reprezentacinės miesto komandos atsiveria praraja – ne tik Panevėžyje, bet ir aplinkiniuose miestuose nebeliko I ar II lygose žaidžiančių ekipų, o apskrities pirmenybėse šiemet kovoja vos 5 vienuolikės.

Vaizdą gelbėja tik biržiečiai Pernai Panevėžio apskrities pirmenybėse dėl vieno politiko įsteigtos taurės kovojo 7 komandos, šiųmetį čempionatą pradėjo 6 ekipos, tačiau po pralaimėjimų serijos dviženkliais rezultatais iš varžybų pasitraukė „Panevėžio kelių“ ekipa. Jei ne Biržų „Rinkuškiai“ apskrities čempionatas labiau primintų Panevėžio komandų turnyrą, nes kitų apskrities miestų futbolininkai keletą pastarųjų metų pirmenybėse nedalyvauja – Rokiškio ir Kupiškio klubai pasirinko jiems patrauklesnes Utenos apskrities pirmenybes, o Pasvalio ekipa dalyvauja šiemet Panevėžyje įsikūrusioje mėgėjiškoje Sekmadienio futbolo lygoje (SFL). Panevėžio apskrities futbolo federacijos (PAFF) pastangos įkalbėti kaimyninių rajonų komandas grįžti į jos rengiamas pirmenybes rezultatų kol kas neduoda. Kaip susigrąžinti į kaimyninę apskritį perbėgusias Kupiškio „Narjantos“ bei „Rokiškio“ komandas PAFF vadovai kalbėjo net su Lietuvos futbolo federacijos (LFF) bosais, tačiau nepadėjo ir tai. Tiesiog LFF nutarė į šį reikalą nesikišti – esą šią problemą abipusiu susitarimu turi išspręsti Panevėžio apskrities futbolo federacija ir minėtų komandų vadovai. Vis dėlto šalies futbolo federacija nurodė Rokiškio ir Kupiškio klubams įstoti į Utenos apskrities futbolo asociaciją (UAFA), nes dalyvauja jos rengiamose varžybose. Rokiškiečiai su kupiškėnais taip ir padarė. 

Pas kaimynus žaisti ir pigiau, ir įdomiau Utenos apskrities pirmenybėse dalyvaujančios komandos šiemet mokėjo 650 litų starto mokestį. Už šiuos pinigus čempionato organizatoriai atsiskaito su teisėjais – 100 litų arbitrų brigadai už rungtynes, tačiau komandos pačios turi susimokėti už aikščių nuomą ir kelionių išlaidas. Pirmenybių organizatoriai aiškino, kad iš starto mokesčių surinkti pinigai nepadengia visų išlaidų, todėl pasibaigus sezonui komandos papildomai primoka. Tiesa, ir rokiškiečiai, ir kupiškėnai apie jokius papildomus mokesčius negirdėjo ir jų nemokėjo. Jau trečią sezoną Utenos apskrities futbolo pirmenybėse dalyvaujanti „Rokiškio“ futbolo komanda šiemet iš šalies futbolo federacijos sulaukė prašymo pateikti savo argumentus, kodėl pasirinko Utenos, o ne Panevėžio apskrities pirmenybes. Rokiškiečiai savo sprendimą argumentavo tuo, kad žaisti Utenos apskrities pirmenybėse jiems ir kainuoja pigiau, ir pats turnyras įdomesnis sportine prasme, nes čia žaidžia 8 apylygio meistriškumo komandos net iš septynių skirtingų miestų. Kartu su Kupiškio ir Rokiškio futbolininkais Utenos apskrities pirmenybėse dalyvauja dvi šio miesto komandos bei po vieną ekipą iš Anykščių, Ignalinos, Visagino ir Švenčionių. Dėl tų pačių priežasčių Utenos apskrities pirmenybėse antrą sezoną dalyvauja ir Kupiškio futbolininkai. Panevėžio apskrities čempionate rokiškiečiai ir kupiškėnai vargu ar galėtų įsijungti į kovą dėl medalių, nes čia trys ekipos išsiskiria aukštesniu meistriškumu, jos nuolat ir išsidalija pirmenybių apdovanojimus. 

Už varžybas namuose mokėti nereikia „Rokiškio“ komanda namų rungtynes be nuomos mokesčių žaidžia miesto kūno kultūros ir sporto centro stadione, kelionių išlaidas klubas pernai susimokėjo pats, šiemet pinigų kurui skyrė rajono savivaldybė. Kupiškio futbolininkams taip pat nereikia mokėti už žaidimą renovuotame miesto stadione. Uteniškiai neturi nieko prieš, kad Kupiškio ir Rokiškio komandos rungtyniautų Panevėžio apskrities pirmenybėse, tačiau neslepia su malonumu jas priėmę pas save. Nei Rokiškio, nei Kupiškio futbolininkai visiškai neuždarė kelių į Panevėžį ir dalyvauja žiemą čia rengiamuose salės futbolo turnyruose. Į juos atvyksta ir komandos iš Ramygalos, Uliūnų, Berčiūnų, Paįstrio, kitų Panevėžio rajono miestelių bei gyvenviečių. Dėl mažėjančio komandų skaičiaus apskrities čempionate pernelyg neišgyvenantys PAFF vadovai neigia per šalies futbolo federaciją darę spaudimą Kupiškio ir Rokiškio komandoms bei tvirtina neturintys nieko prieš, kad jos žaistų kitos apskrities pirmenybėse. Tačiau jeigu jau šių miestų klubai pasirinko Utenos apskrities čempionatą, tai nuo šiol ir paramos infrastruktūrai gerinti ar dar kam nors tegul prašo uteniškių, o ne Panevėžio apskrities futbolo federacijos. Panevėžio apskrities futbolo čempionate starto mokesčio apskritai nėra: komandos susimoka minimalų – 150 litų – miesto tarybos nustatytą nuomos mokestį už rungtynes futbolo akademijos dirbtinės dangos stadione (maksimalus dydis – 360 litų) bei 100 litų – teisėjų brigadai.Šiuos mokesčius abi komandos pasidalija perpus, taigi kiekvienai rungtynės kainuoja 125 litus. Esą tai minimali suma, būtina, kad atsipirktų vanduo, elektra bei dviejų žvaigždučių UEFA reikalavimus atitinkančios futbolo akademijos aikštės Smėlynės gatvėje priežiūra. Čempionato organizatoriai paskaičiavo, kad šią sumą padalijus 18-ai vienos komandos žaidėjų, vienam iš jų varžybos tekainuoja 7 litus – už juos ne tik gali pažaisti futbolą, bet ir rungtynių prakaitą nuplauti duše. Atrodo, komandos išties turėtų mėgautis žaidimu puikios kokybės aikštėje, tačiau kai kurios perbėgo į kitą apskritį, kitos pasirinko Sekmadienio futbolo lygą. Šių varžybų rengėjams apskrities čempionato organizatoriai net siūlė kartu rengti pirmenybes, tačiau tie nesutiko. Įdomu – kodėl? Galbūt vis dėlto dėl tų pačių pinigų? 125 litai už vienerias rungtynes nėra daug, tačiau padauginus iš 12 per čempionatą sužaistų mačų susidaro 1500 litų. O jei apskrities pirmenybėse dalyvautų 10 komandų ir jos futbolo akademijos stadione sužaistų po 18 rungtynių, ši suma padidėtų iki 2250 litų. Taigi kuo daugiau komandų, tuo brangesnės pirmenybės. 

Biržiečiai viskuo patenkinti Apskrities čempionate dalyvaujantiems Biržų futbolininkams už aikštę nereikia mokėti nei žaidžiant namie, nei Panevėžyje, biržiečiai susimoka tik kelionės išlaidas ir už teisėjavimą. „Rinkuškių“ klubo vadovams tai nėra dideli pinigai, todėl jie viskuo patenkinti ir nesiruošia bėgti nei į kitos apskrities, nei į kokio nors kaimyninės Latvijos regiono pirmenybes, kaip tai padarė Rokiškio ledo ritulininkai. Biržų komandos pagrindą sudaro jauni 18-19 metų vietos futbolininkai, jai atstovauja ir keli vyresni žaidėjai bei keturi panevėžiečiai.Pastaraisiais metais „Rinkuškiai“ nuolat užima prizines vietas apskrities futbolo čempionate bei žiemą Panevėžyje rengiamuose salės futbolo turnyruose. Biržų komandos vadovai ir rėmėjai jau puoselėja viltis kitame sezone vėl rungtyniauti šalies II lygos futbolo pirmenybėse. 

Pasvalyje trūksta ir žaidėjų, ir rėmėjų Pasvalyje futbolo padėtis ne tokia gera, čia sistemingai ruošti jaunuosius futbolininkus pradėta vos prieš 10 metų, o pirma vaikinų grupė miesto sporto mokyklą baigė prieš trejus metus. Deja, tik du iš jų liko Pasvalyje, kiti persikėlė į kitus miestus arba išvyko dirbti į užsienį. Miesto sporto mokykloje futbolo paslapčių vaikus moko du treneriai, jiems nepavyksta kasmet parengti naujos futbolininkų laidos. Būtent žaidėjų trūkumas ir buvo viena priežasčių, lėmusių Pasvalio vyrų komandos sprendimą žaisti ne apskrities pirmenybėse, o Sekmadienio futbolo lygoje. Pasvaliečių futbolininkų norus kilti aukštyn stabdo ir menkas finansavimas bei rėmėjų stoka. Vienintele Pasvalio komandos rėmėja galima laikyti rajono savivaldybę, kurios lėšomis sumokėtas starto mokestis Sekmadienio futbolo lygoje bei padengiamos kelionių išlaidos.Vis dėlto futbolas Pasvalyje pamažu auga – šiemet miesto futbolo centro merginos pirmąkart rungtyniauja šalies moterų I lygos čempionate. 

Komandas priviliojo mėgėjų lyga Be atlygio dirbantys ir savo darbą labai geru pažymiu vertinantys Panevėžio apskrities futbolo pirmenybių organizatoriai įžvelgia dvi pagrindines priežastis, kodėl vis mažiau komandų įsitraukia į kovą dėl taurės – blogą šalies, taip pat ir apskrities, finansinę padėtį bei Sekmadienio futbolo lygą. Šios pirmus metus Panevėžyje bebaigiančios lygos rengėjai kaltinami pas save privilioję nemažai futbolininkų. Mat Sekmadienio futbolo lygoje žaidžiama 7 prieš 7, todėl ir suburti komandas yra kur kas paprasčiau. Panevėžio futbolo akademijoje populiariausio pasaulyje žaidimo įgūdžius šiuo metu tobulina apie 400 futbolininkų nuo 6 iki 18 metų. Akademija kasmet parengia po 12-14 aukšto meistriškumo žaidėjų, jie atstovauja „Ekrano“ dublerių ekipai, o talentingiausi pasirašo sutartis su pagrindine miesto futbolo komanda. Dalis akademiją baigusių futbolininkų išvyksta žaisti į kitų šalies miestų klubus arba studentaudami atstovauja savo universitetams. Futbolo akademijos direktorius Darius Butkus pasigyrė, kad futbolo tradicijomis garsus Panevėžys visada paruošdavo žaidėjų įvairių amžiaus grupių šalies rinktinėms. Ir dabar kiekvienoje amžiaus grupėje yra po 2-3 rinktinės narius panevėžiečius. Tačiau futbolo akademija, kaip biudžetinė įstaiga, neįstengtų išlaikyti I ar II šalies futbolo divizione žaidžiančios komandos. Be to, akademijos tikslai yra visai kiti – rengti pamainą reprezentacinei miesto komandai bei įvairių amžiaus grupių šalies futbolo rinktinėms. Iš viso to peršasi išvada, kad futbolas Panevėžio krašte ir toliau klestės tik pačiame aukščiausiame lygyje, kur sukasi dideli pinigai, ir dar įvairiose mėgėjų varžybose. Tokia padėtis, kai nėra susiformavusi vidurinioji futbolo lygos grandis, vėliau ar anksčiau gali atsiliepti ir visos Lietuvos futbolo prestižui bei rezultatams.